Afiliacja – co to, ile można zarobić i jak zacząć?

Afiliacja – co to, ile można zarobić i jak zacząć?

Jeśli kiedykolwiek szukaliście sposobów na zarabianie pieniędzy w Internecie to z pewnością zetknęliście się z pojęciem afiliacji. Afiliacja to jedna z najpopularniejszych form generowania przychodu za pośrednictwem działań online, ale również offline. Sprowadza się do bardzo prostej zależności między potrzebą, a zaspokojeniem jej.

Ten artykuł odpowie na kilka podstawowych pytań jakie warto zadać na początku przygody z afiliacją.

Afiliacja co to takiego?

Afiliacja w świecie marketingu polega na dzieleniu się zyskiem ze sprzedaży produktu lub usługi między właścicielem, a afiliantem, czyli osobą polecającą. Jest to trójstronna transakcja, gdzie osoba polecająca de facto sprzedaje produkt swoim odbiorcom (czytelnikom, znajomym, fanom itp.), którego nie jest właścicielem.

Dla przykładu:

Osoba X to znana influencerka na Instagramie. Firma Y sprzedaje kosmetyki.

Influencerka dostaje propozycje polecenia wybranej grupy produktów firmy Y ze specjalną zniżką 20% dla jej obserwujących. W zamian za każde zrealizowane zamówienie ze specjalnym kodem otrzyma wynagrodzenie w postaci 30% równowartości zamówienia.

Obserwujący korzystają bo otrzymują rabat, firma sprzedaje produkty, a influencerka otrzymuje wynagrodzenie. Każda strona jest beneficjentem tej operacji. Tak w idealnym modelu wygląda afiliacja.

Zachęcam do obejrzenia filmu na temat afiliacji 🙂

Jak można zarobić?

Tak naprawdę wyróżnia się tylko kilka modeli rozliczeń. Są to:

  • CPL – (z ang. cost per lead) – model rozliczeń za tzw. lead, czyli kontakt. Leadem może być złożenie wniosku, wypełnienie formularza czy rejestracja na wybranej platformie lub w aplikacji.
  • CPS – (z ang. cost per sale) – czyli dosłownie model rozliczenia za zrealizowaną sprzedaż.
  • CPA – (z ang. cost per action) – model rozliczenia za akcję. Akcją może być np. spełnienie warunków promocji. Bardzo często występuje w programach partnerskich, które oferują banki.
  • CPC – (z ang. cost per click) – model dobrze znany wszystkim YouTuberom, którzy otrzymują wynagrodzenie za kliknięcia w reklamy. Rzadko spotykany w afiliacji bo bardzo łatwo nim manipulować za pomocą np. botów imitujących ludzkie zachowanie.
  • Modele mieszane – zdarza się, że firmy decydują się na mieszanie modeli w celu większej motywacji sieci afiliantów. Dobrym przykładem są programy partnerskie banków, gdzie bardzo często obok CPL występuje CPA. Wygląda to najczęściej tak, że bank płaci za poprawnie złożony wniosek o konto, kredyt lub lokatę, a następnie, jeśli osoba spełni określone warunki (np. zdecyduje się wpłacać wynagrodzenie z pracy na nowe konto) dorzuca dodatkowe wynagrodzenie.

W jaki sposób zacząć?

Przede wszystkim warto zadbać o grupę odbiorców. Trudno będzie sprzedać Ci usługę lub wybrany produkt jeśli nie będziesz mieć wokół siebie odpowiedniej grupy ludzi. Jeśli np. chciał(a)byś polecać książki to świetnie byłoby stworzyć bloga i pozycjonować go w wyszukiwarce na frazy takie jak „najlepsze książki fantasy”, „najlepsze książki kryminalne” itd. Dzięki organicznemu ruchowi z wyszukiwarek będziesz w stanie stale powiększać grupę odbiorców.

Zachęcam Cię do przeczytania poradnika na temat pozycjonowania bloga w wyszukiwarce krok po kroku. W tym artykule rozwinąłęm wątek bloga progresywni.eu, gdzie testuję w praktyce dane z Surfera. Efekty są niesamowite dlatego jeśli zastnawiasz się w jaki sposób możesz pozycjonować bloga to zachęcam do przeczytania tego tekstu.

Gdy już wiesz w jaki sposób zamierzasz powiększać swoją grupę odbiorców warto znaleźć programy partnerskie, za pomocą, których będziesz mógł / mogła polecać produkty.

afiliacja jak zacząć

Programy afiliacyjne / sieć afiliacyjna

Możesz polecać produkty jednego wydawcy lub dołączyć do sieci afiliacyjnej, która skupia wielu wydawców w jednym miejscu. Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej elastyczne i prawdopodobnie bardziej opłacalne ponieważ nie wymaga od Ciebie skupienia się na jednym produkcie.

Ze swojej strony mogę polecić Ci kilka sieci partnerskich. Są to:

Tradedoubler https://www.tradedoubler.com/pl/

Ceneo https://partnerzy.ceneo.pl

Comperia https://www.comperialead.pl/

Bankier (afiliacja produktów bankowych) https://www.systempartnerski.pl/

Airbnb zniżka na start to także program afiliacyjny 🙂

Na co uważać?

Pamiętaj, aby sprawdzić warunki wypłaty prowizji w każdym z programów, w których się zarejestrujesz. Sieci partnerskie mają różne progi wypłat. Czasem jest to 200 zł, innym razem 500 zł. Jeśli boisz się, że na początku będzie trudno Ci zebrać 500 zł to lepiej nie ryzykuj i wybierz program z mniejszym limitem. Szkoda by było jakbyś zrezygnował(a), a pieniądze miałyby leżeć na koncie w nieskończoność.

Ponadto warto mieć na uwadze fakt, że – szczególnie w szemranych branżach – sieci afiliacyjne lubią upadać. Jeśli widzisz nową sieć afiliacyjną, która oferuje irracjonalnie wielkie prowizje – lepiej zastanów się dwa razy, czy taka sieć nie ogłosi upadłości przed terminem wypłaty ewentualnej prowizji.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.